TPS561300
ACTIVE
4.5V to 30V input, 1A, 1.2MHz synchronous buck converter
Product details
SOT-23-THN (DDC) 6 8.12 mm² 2.9 x 2.8
  • Configured for a wide range of applications
    • 4.5V to 30V input voltage range
    • Up to 1A continuous output current
    • 0.6V ± 1.5% reference voltage (25°C)
    • Supports low drop out mode
  • High efficiency
    • Integrated 100mΩ and 60mΩ MOSFETs
    • Low 3µA shutdown, 28µA quiescent current
    • Pulse frequency modulation (PFM) for high light load efficiency
  • Ease of use
    • Peak current mode control with internal loop compensation
    • Fixed 1100kHz switching frequency
    • Internal 5ms soft start
    • Frequency spread spectrum to reduce EMI
    • Overcurrent protection for both MOSFETs with hiccup mode protection
    • SOT-23 (6) package
    • Supports low drop out mode
  • High efficiency
  • Ease of use
    • Internal 5ms soft start
    • SOT-23 (6) package
The TPS561300 is a 4.5V to 30V input voltage range, 1A, synchronous buck converter. The device includes two integrated switching FETs, internal loop compensation and 5ms internal soft start to reduce component count.
Download View video with transcript Video
Technical documentation
star =Top documentation for this product selected by TI
No results found. Please clear your search and try again.
View all 2
Top documentation Type Title Format options Date
* Data sheet TPS561300 4.5V to 30V, 1A, EMI-Friendly, Synchronous Step-Down Converter datasheet (Rev. A) PDF | HTML 29 Apr 2026
Certificate TPS561300EVM EU Declaration of Conformity (DoC) 16 Dec 2024
Design & development
Evaluation board
TPS561300EVM — TPS561300 evaluation module
The TPS561300 evaluation module (EVM) is a simple, easy-to-use, 1A synchronous step-down converter in a SOT236 package. The TPS561300EVM is a fully assembled and tested circuit for evaluating the TPS561300 step-down converter. The TPS561300EVM operates from 5V to 30V input, 24V nominal, and (...)