TPS561300
PRODUCTION DATA
1
Features
2
Applications
3
Description
4
Pin Configuration and Functions
5
Specifications
5.1
Absolute Maximum Ratings
5.2
ESD Ratings
5.3
Recommended Operating Conditions
5.4
Thermal Information
5.5
Electrical Characteristics
5.6
Typical Characteristics
6
Detailed Description
6.1
Overview
6.2
Functional Block Diagram
6.3
Feature Description
6.3.1
Fixed-Frequency PWM Control
6.3.2
Pulse Frequency Mode
6.3.3
Error Amplifier
6.3.4
Slope Compensation and Output Current
6.3.5
Enable and Adjusting Undervoltage Lockout
Safe Start-Up into Prebiased Outputs
6.3.7
Voltage Reference
6.3.8
Adjusting Output Voltage
6.3.9
Internal Soft Start
6.3.10
Bootstrap Voltage (BOOT)
6.3.11
Overcurrent Protection
High-Side MOSFET Overcurrent Protection
Low-Side MOSFET Overcurrent Protection
Spread Spectrum
Output Overvoltage Protection (OVP)
Thermal Shutdown
6.4
Device Functional Modes
6.4.1
Normal Operation
6.4.2
Eco-mode Operation
7
Application and Implementation
7.1
Application Information
7.2
Typical Application
7.2.1
TPS561300 5V to 30V Input, 5V Output Converter
Design Requirements
7.2.3
Detailed Design Procedure
Input Capacitor Selection
Bootstrap Capacitor Selection
Output Voltage Setpoint
Undervoltage Lockout Setpoint
Inductor Selection
Output Capacitor Selection
Feed-Forward Capacitor
7.2.4
Application Curves
7.3
Power Supply Recommendations
7.4
Layout
7.4.1
Layout Guidelines
7.4.2
Layout Example
8
Device and Documentation Support
8.1
Device Support
8.1.1
Third-Party Products Disclaimer
8.2
Documentation Support
8.2.1
Related Documentation
8.3
Receiving Notification of Documentation Updates
Support Resources
8.5
Trademarks
8.6
Electrostatic Discharge Caution
8.7
Glossary
9
Revision History
10
Mechanical, Packaging, and Orderable Information
Package Options
Mechanical Data (Package|Pins)
DDC|6
MPDS124I
Thermal pad, mechanical data (Package|Pins)
Orderable Information
slvsif3a_oa
slvsif3a_pm
Data Sheet
TPS561300 4.5V to 30V, 1A, EMI-Friendly, Synchronous Step-Down Converter