TPSM8287A12BBSEVM
TPSM8287A12 evaluation module for parallelable I²C interface with remote sense 12-A step-down module
TPSM8287A12BBSEVM
Order now
Overview
The TPSM8287A12BBSEVM evaluation module (EVM) facilitates the evaluation of the TPSM8287A12, a 12 A pin-to-pin compatible step-down power module with an I²C interface, remote sense and frequency synchronization in a 4.5 mm × 6.8 mm x 1.8 mm overmolded QFN package. The EVM provides an adjustable output voltage, with 1% accuracy, between 0.4 V and 3.35 V from input voltages from 2.7 V to 6 V. The TPSM8287A12 is a high-efficiency, high-accuracy, small and thin point-of-load (POL) power solution in applications, such as the core supply for FPGAs, ASICs, DDR memory, optical modules, storage, test and measurement, and other space-limited applications.
Features
  • 12-A output current power module with integrated inductor in an overmolded QFN package
  • Excellent thermal performance (θJA = 19.5 °C/W)